1. Anasayfa
  2. SEO

.info Uzantılı Siteler Güvenilir Mi? .info Alan Adının Durumu 2024

.info Uzantılı Siteler Güvenilir Mi? .info Alan Adının Durumu 2024
.info uzantili siteler
0

.info uzantılı siteler, 2001’den beri hayatımızda. Peki .info uzantılı siteler güvenilir mi? İsmi hala spam ile anılıyor mu? Günümüzde en çok çekindiğimiz konulardan biri olan spam backlink konusunda, .info uzantılı siteleri gördüğümüz an korkmamızın temeli, geçmişe dayanıyor. Bu yazımda, .info uzantılı sitelerden neden kaçınmanız gerektiğini anlatacağım.

.info Uzantılı Siteler Güvenilir Mi?

Kısaca, hayır. İlk kullanıma sunulduğu 2001 yılında, .info uzantılı alan adları 1 dolardan satışa sunuldu ve 2008’e kadar yaklaşık 5 milyon .info uzantılı alan adı satıldı. Alan adının bu kadar ucuz olması, spam amaçlı kullanım için büyük bir fırsat yarattı ve kullan at alan adı şeklinde kullanıldı. Ucuz .info alan adı, sadece sitelere destek sağlamak için değil, aynı zamanda negatif SEO olarak da bilinen saldırılar için kullanıldı.

Günümüzde eskisi kadar ucuz olmasa da, hala satışı yapılan bir alan adı. Eğer hayalinizde bir site ismi var ve .com – .net – .org üçlüsü dolu ise, muhtemelen aklınıza .info uzantılı olan varyasyonu almak gelecek. Oysa, alacağınız domain, geçmişte spam için kullanılmış ve daha sonra boşa düştüğü için, sizin karşınıza bir seçenek olarak çıkmış olabilir.

Burada yapmanız gereken, eğer mutlaka .info uzantılı alan adı kullanmak istiyorsanız, mutlaka geçmişini kontrol etmek. Bu adresteki DA & PA kontrol aracı ile alan adının mevcut durumunu kontrol edip, Spam Score‘u yüksek sitelerden uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

Almayı düşündüğünüz domain, geçmişte spam amaçlı kullanıldıysa, siz satın aldıktan sonra da backlink profili nedeniyle Google ve diğer arama motorlarının gözünde spam olarak değerlendirilecektir. Ülkemizde, .info uzantılı siteler yerine .gen.tr uzantılı siteler de mevcut. Bunları kullanmanız, daha mantıklı olabilir.

Spam ile İlişkili Uzantılar

spam kaynagi ulke uzantilari

.info uzantılı siteler kadar, çeşitli ülke uzantıları da çoğunlukla spam amacı ile kullanılıyor. Bu ülkelerin uzantılarından gelen bağlantıların, Google Search Console üzerinde dikkatle değerlendirmeli, gerektiğinde disavow aracı ile reddetmelisiniz. Sakıncalı ülke bağlantıları, aşağıdaki gibidir:

  • .pw : Palau Cumhuriyeti’ne ait ulusal alan adı, günümüzde spam için en çok kullanılan uzantılardan biridir.
  • .cc : Cocos Adaları’na ait ulusal alan adı uzantısı, spam için en çok kullanılan uzantılardan bir başkasıdır.
  • .tk : Güneydoğu Asya’da, Yeni Zelanda’ya bağlı küçük bir bölge olan Tokelau’ya ait bu uzantı, bir başka spam kaynağıdır.
  • .pk : Pakistan’a ait uzantı, yoğun olarak spam sitelere ve maillere ev sahipliği yapıyor.
  • .in : Hindistan’ın uzantısı da, başka bir spam kaynağı.
  • .ru : Rusya Federasyonu’na ait bu uzantı, sanılanın aksine çok yoğun bir spam kaynağıdır.
  • .cn : Çin Halk Cumhuriyeti’nin alan adı uzantısı, pek çok ülkenin engellediği yoğun bir spam kaynağıdır.

Bu alan adlarının büyük çoğunluğu, büyük hosting firmaları tarafından engellenmektedir. Başka bir deyişle, bu ülkelerden çıkış yapan tarama botları (search spider), hosting firmaları tarafından .htaccess vb. yöntemlerle engellenmektedir.

Bizim de tavsiyemiz, bu alan adlarından gelen bağlantıları dikkatle incelemeniz ve şüphelendiğiniz durumlarda Semrush gibi bir araç yardımı ile kendinize kapsamlı bir disavow.txt hazırlayarak, yukarıda verdiğimiz bağlantı aracılığı ile Google’a yüklemeniz.

İlişkili İçerik: Google SEO Güncellemeleri | Google Algoritma Güncellemesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir