1. Anasayfa
 2. SEO

İleri Seviye SEO Eğitimi – Gerçekten İhtiyacınız Var Mı?

İleri Seviye SEO Eğitimi – Gerçekten İhtiyacınız Var Mı?
ileri seviye seo egitimi
0

İleri seviye SEO eğitimi, ya da kısaca ileri SEO eğitimi, web sitesi sahiplerinin en çok ilgilendiği eğitim paketlerinin başında geliyor. Bu eğitimlerin vaat ettiği ileri SEO teknikleri ne kadar işinize yarayacak? Ne kadarı gerçek ve ne kadarı SEO efsanesi? Bu yazımda, “ileri” SEO eğitimlerine gerçekten ihtiyacınız olup olmayacağını inceleyecek ve paranızı daha etkin harcamanız için birkaç öneride bulunacağım.

İleri Seviye SEO Eğitimi Nedir?

İleri seviye SEO dersleri, pek çok girişimci SEO uzmanının, eğitim satarak para kazanma modasına uyarak paket program halinde hazırlayıp sattığı SEO teknikleri paketleridir. İncelediğim çoğu SEO eğitimi paketinde, birbirinin neredeyse aynısı başlıkların olduğunu gördüm:

 • Anahtar kelime analizi,
 • Rakip analizi,
 • robots.txt oluşturma ve kullanma,
 • sitemap.xml dosyası ve önemi,
 • Semantik SEO,
 • Backlink kullanımı,
 • Site içi SEO,
 • SEO uyumlu içerik oluşturma…

Bu başlıklar, her ne kadar ileri düzey SEO çalışması olarak pazarlansa da, aslında SEO kavramının temelinde olan konular. Başka bir deyişle, siz bu konuları öğrenmeden zaten SEO’nun temellerini öğrenmiş sayılmazsınız. Peki o zaman eden bu eğitimleri satıyorlar? Herkesin SEO uzmanı olduğu bir dünyada, SEO ajansları ne yapacak?

SEO Eğitimine İhtiyacınız Var Mı?

Öncelikle ileri seviye SEO eğitimine ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenizi öneriyorum. Bu kurslar size eksiksiz bir uzman olmayı vaat etse de, öğrendiklerinizin ne kadarı gerçekten işinize yarayacak? Ayrıca, bu kursların içeriğini, standart bir kursta veya sadece Backlinko gibi uzman sitelerinden de öğrenebileceğinizi eklemeliyim.

1. Küçük Bir Kişisel Blogum Var

Kişisel blogunuz varsa ve konu fark etmeksizin dilediğiniz gibi yazıyorsanız, üst düzey SEO pratiklerine ihtiyacınız olmayacak. Her gün veya haftada birkaç kez sevdiğiniz konularda yazıyorsanız, Google arama sonuçlarında yükselemeniz için ihtiyacınız olan birkaç önemli Wordpress eklentisi ile Semrush veya UberSuggest gibi bir analiz aracı ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Böyle bir siteye kurmanız gereken eklentiler, aşağıdaki gibidir:

 • Rank Math (veya Yoast) SEO,
 • Table of Contents Plus (içindekiler tablosu oluşturmak için),
 • Litespeed Cache (önbellekleme ile site hızlandırma işlemi için).

Bu üç temel eklenti, başlangıçta tüm ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Günlük tipi bir blog için, Google Blogger gibi ücretsiz bir alternatifi de düşünebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Google SEO Güncellemeleri | Google Algoritma Güncellemesi

2. Geniş Çaplı Bir Bilgi Platformu / E-Ticaret Sitesi

Böyle bir senaryoda ihtiyacınız olanlar en başta orta seviye bir hosting ve domain olacaktır. Bunun yanısıra WooCommerce benzeri bir satış eklentisine de ihtiyacınız olabilir.

Bu senaryoda, ileri seviye SEO eğitimi almanız sizin faydanıza olacaktır. Her ne kadar SEO ile ilgili tüm işlemleri (örneğin backlink toplama) tek başınıza yapmanız mümkün olmasa da, çıkabilecek sorunlara anlık / geçici çözümler üretebilmeniz için genel hatlarıyla öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Bunun yanısıra, 2024 itibarı ile Google’ın artık tamamen backlink profili ağırlıklı bir sıralama tercih ettiğini göz önüne alırsak, temel SEO eğitimi ve size güçlü backlinkler sağlayacak bir ajans ile çalışmanız da yeterli olabilir.

Burada önemli olan, ihtiyaçlarınızın ne olduğunu doğru tespit etmeniz ve buna göre bir büyüme stratejisi belirlemeniz. Aksi takdirde, yaptığınız tüm harcamaların boşa gitme ihtimali maalesef daima var.

Keşfedin: Genel Forum Sitesi Açmak | Bu Yazıyı Okumadan Forum Açmayın!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir