1. Anasayfa
  2. İçerik Üreticiliği

Genel Forum Sitesi Açmak | Bu Yazıyı Okumadan Forum Açmayın!

Genel Forum Sitesi Açmak | Bu Yazıyı Okumadan Forum Açmayın!
genel forum sitesi acmak
0

Genel forum sitesi açmak, son yıllarda ülkemiz Türkiye’de yeniden canlanan bir trend haline geldi. Özellikle Xenforo’nun 2.x sürümünün hızı, SEO etkinliği ve mobil uyumluluğu nedeniyle 20’li yaşlarındaki pek çok genç, kendi forumuna sahip olma hayaliyle bu yazılıma büyük paralar verdi. Peki, 2024 yılında genel forum sitesi açmak ne kadar mantıklı? Bu yazımda, genel forum sitesi açmak mantıklı mı sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Genel Forum Sitesi Nedir?

Genel forum siteleri, alan sınırlaması olmadan çeşitli kategoriler barındıran ve üyelerin bu kategorilerde diledikleri gibi içerik oluşturabileceği sosyal medya platformlarıdır. Üyeler, ilgi alanlarına uygun kategorilerdeki içerikleri okuyabilir, bunlara cevap verebilir veya yeni tartışma konuları açabilir. Bir genel forum sitesinin “genel” olmasının en önemli nedeni, sınırsız konu yelpazesine sahip olmasıdır.

Genel Forum Siteleri Bitti Mi? Neden Eskisi Kadar Tutulmuyor?

Hayır, 2024 yılında dahi genel forum sitelerinin bittiğini söylemek güç. Ancak, forumların vBulletin 3.x serisi ile zirve dönemini yaşadığı 2000’li yılların ilk yarısı kadar aktif ve popüler olmadıkları da bir gerçek. Bu durumun nedenlerini şu şekilde özetleyebilirim:

1. Sosyal Medya

2000’li yılların ikinci yarısından itibaren Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarının ortaya çıkışı ile, insanlar giderek çok daha fazla insanla etkileşim kurabilecekleri bu platformlara kaymaya başladı. Her forum için farklı üyelik almak yerine, tüm tanıdıklarını tek bir sosyal medya hesabı ile takip edebilir hale geldi.

2. Niche Blogların Yükselişi

Belirli bir konuda uzmanlaşmış, sadece o konuda bilgi veren blog siteleri, insanların ihtiyaç duyduğu bilgiye ulaşması için forumlardan daha etkili bir seçenek sunmaya başladı. Her konudan rastgele başlıklar sunan forumlar yerine, merak ettiği konuda derinlemesine bilgi sunan niche (niş) bloglar, insanların ilgisini daha fazla çekti.

3. İçerik Kalitesi

Forumların içeriğinin büyük kısmını kopyala / yapıştır içerikler oluşturduğundan ve bu içerikler en az 5 – 10 sitede birden bulunabildiğinden, yeni üye olacak kişilerin ilgisini çekmiyor. Dolayısı ile forumlarda özgün içerik üretip bunları denetleyecek bir yönetici kadrosu olmadığında, sadece gazete sitelerindeki güncel haberleri ve burç yorumlarını forumlara aktarmak, farklı bir deneyim sunmadığından ilgiyi azaltıyor.

4. Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimini sadece sitenin hızı olarak düşünmemeliyiz. Örneğin, 2024 yılında hala mobil uyumluluğu olmayan ve kullandığı PHP sürümünden dolayı birçok açığı bulunan vBulletin 3.x serisi forumlar, insanlara iyi bir deneyim yaşatmıyor.

Mobil cihazların yaygınlaşması ile, kullanıcı alışkanlıkları değişiyor ve insanlar internet sitelerini bilgisayar başına bağlanmadan da takip edebiliyor. Bu ortamda, kullanıcıya “ben forum sahibi olarak vBulletin 3.x sevdiğim için onu kurdum, foruma üye olmak istiyorsan ancak bilgisayar başındayken kullanabilirsin” demek, kullanıcıya saygı duymamak anlamına geliyor. Ancak, birçok forum yöneticisi hala kendi alışkanlığını ziyaretçiye dayatmaya çalışıyor.

5. SEO

Forumların özellikle Google gibi arama motorlarının sonuç sayfalarında üst sıralarda gözükmesi, ziyaretçi çekebilmesi için en önemli gerekliliklerden biri. Birçok forum yazılımı, SEO konusunda geniş seçenekler sunan eklentiler sunmadığı için, Wordpress gibi blogların veya haber sitelerinin gerisinde kalıyor ve ziyaretçiler pek çok forumu görmüyor bile.

Günümüzde internet yayıncılığının her şeyi SEO olduğundan, forumlar bu konuda da -maalesef- çok geride kaldı.

İlgili İçerik: Google SEO Güncellemeleri | Google Algoritma Güncellemesi

Peki, Yeni Bir Forum Sitesi Açmalı Mıyım?

turkce genel forum sitesi

Yukarıda saydığım onca olumsuzluk sizi yıldırmadıysa, ben bunu yaparım diyorsanız, Türkçe sitelerde rekabetin yoğun olduğu bu alanda başarılı olmanıza yardımcı olacak birkaç püf noktası anlatmak istiyorum:

  1. Niche Belirleme: Her ne kadar konu başlığımız “genel forum sitesi” olsa da, belirli bir konu belirleyip, onun üzerine özgün içerik üreterek ilerlemenizi tavsiye ediyorum. Google’da genel forum sitesi konulu bir arama yaptığınızda, ilk 2, hatta 3 sayfa boyunca bir sürü Türkçe forum sitesi göreceksiniz. Bunların arasından kısa sürede sıyrılıp, ilk sayfaya gelmeniz, oldukça zor olacaktır. Bunun yerine, belirli bir konuda uzmanlaşmanız, bu konuya ilgi duyan insanları çekmenizi sağlayabilir.
  2. Topluluk Bağlılığı: Forumların iki tür üyesi bulunur; devamlı yani sadık üyeler veya aradığı bilgiyi edindikten sonra çıkıp bir daha girmeyecek üyeler. İkinci gruptaki üyeler, sırf bu iş için bir çöp mail adresi kullanır ve bir daha onlara ulaşmanız da mümkün olmaz. Bu nedenle, forumunuzu, yönetim anlayışınızı ve mobil uyumluluğunuzu sevip, sitenizde vakit geçirmekten keyif alacak sadık bir kitle oluşturmanız, sıcak bir forum ortamı için olmazsa olmazdır.
  3. Adil Yönetim: Forumunuzda yetki vereceğiniz kişilerin adil olmasına, gruplaşmaların oluşmasına elden geldiğince engel olmasına ve kişisel hırslarını kararlarının önüne geçirmeyek türden olmasına dikkat etmelisiniz.
  4. Reklam ve Tanıtım: Sıfırdan kurulan bir forum sitesinin tanıtımı için, gerekirse Google ADS ile reklam vererek, arama sonuçlarında üst sıralarda gözükmek, rakiplerinizin bir adım önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanısıra, başka forumlara ve sosyal medya platformlarına da reklam verebilirsiniz.
  5. Süre: Her şeye rağmen bir genel forum sitesi açmayı düşünüyorsanız, forumunuza en az 6 ay – 1 sene arasında süre tanımalı ve bu süre içinde düzenli olarak özgün içerik eklemelisiniz. Birçok başarılı site (forum) girişimi, sabırsızlık yüzünden çöpe gittiği için, sabrınız yoksa, bu işte çok zorlanacağınızı söylemeliyim.

En İyi Forum Siteleri

Türkiye’de aktif ve kalabalık birçok forum sitesi var. Teknoloji meraklıları sıklıkla Donanım Haber, Webmasterlar R10.net, gençlerse Ekşi Sözlük gibi platformları kullanmaktadır. Yurtdışında ise Reddit ve Quora farklı içerik sunan alt forumlarıyla son derece popülerdir.

Örnek olarak, sadece bilgi vermeyi amaçlayan, Lüzumlu Bilgiler Forum‘u gösterebiliriz.

Sonuç

Genel bir forum sitesi açmaya karar verecekseniz, bu işin günümüzde bazı zorlukları olduğunun farkında olarak yola çıkın. Sıkı bir çalışma, istikrar ve doğru stratejilerle başarılı bir forum oluşturmak mümkündür. Sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisini azımsamadan forumların sosyalleşme ve bilgiye ulaşma aracı olarak sunduğu farklı nitelikleri öne çıkarmaya çalışın.

Siz de geçmişte forum deneyimleri yaşadıysanız yorumlarda bunlardan bahsedebilir ve genel forum sitesi açmak üzerine kendi görüşlerinizi aktarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Phishing (Oltalama) Saldırısı Nedir? Nasıl Korunurum? (2024)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir