1. Ana Sayfa
 2. Bölüm Bilgileri

Rekreasyon Bölümü Nedir? Rekreasyon ile İlgili Bilgiler

Rekreasyon Bölümü Nedir? Rekreasyon ile İlgili Bilgiler
rekreasyon bolumu mezunlari
0

Rekreasyon tanımı itibariyle farklı anlamlar içeriyor olsa da genel olarak sosyal, fiziksel ve zihinsel açıdan yaşam kalitesinin arttırılması anlamına gelmektedir. Rekreasyon bölümü, bu konuda eğitim verir. Her türlü insan için kendisini mutlu edecek, yaşam kalitesini arttıracak ve daha mutlu olmasını sağlayacak olan aşama, planlama ve yöntem bilgilerinin uygulamaya geçirilmesi anlamına gelmektedir.

Yaşam kalitesini arttıracak eylemlerin belirlenmesi de rekreasyon mezunu kimseler tarafından sağlanmaktadır. Bu sayede spordan sağlığa kadar bütünlüklü şekilde yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir.

Rekreasyon Ne İş Yapar?

Rekreasyon ne iş yapar sorusu insanların yaşam kalitesini yükseltmek olarak yanıtlanabilir. Boş zaman değerlendirmenin yanında daha bütünlüklü olarak yaşamın geneline yayılarak da bedensel, psikolojik ve zihinsel gelişmelere yardımcı olabilir. Rekreasyonu sadece insanlar olarak değil, mekânlar olarak algılamak da mümkündür.

Bir piknik alanı ya da müze daha iyi koşullarda hizmet vermek için rekreasyona tabi tutulabilir. Sportif faaliyetlerden bilimsel uğraşlara kadar çok geniş alanı kapsayan rekreasyon uğraşları bu sayede kişilere stresten uzaklaşmak, bireysel ihtiyaçlarını daha iyi gidermek ve bütünlüklü bir hobi edinmeleri için fırsat vermektedir.

Rekreasyon Bölümü Hangi Fakültede Var?

Rekreasyon bölümü fakülte olarak üniversitelerin Spor Bilim Fakültesi içinde yer almaktadır. Bu bakımdan pek çok üniversitede rekreasyon bölümü bulunmaktadır. Rekreasyon bölümünü kazanmak için ise her üniversite kendisine göre alım yöntemi belirlemiştir. Bazı üniversiteler doğrudan ÖSYM puanı ile alım yaparken bazı üniversiteler de üniversite sınav puanın yanında özel yetenek sınavı ile alım yapmaktadır. Doğrudan üniversite sınavı ile alım yapan üniversiteler;

 • Gazi Üniversitesi
 • Sakarya Üniversitesi
 • Kocaeli Üniversitesi’dir.

Özel yetenek sınavı ile alım yapan üniversitelerden bazıları ise şu şekildedir;

 • Kayseri Erciyes Üniversitesi BESYO Rekreasyon Bölümü
 • Erzurum Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi
 • Aydın Adnan Menderes Üniversitesi BESYO
 • Kütahya Dumlupınar Üniversitesi BESYO
 • Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi BESYO
 • Elazığ Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi
 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi
 • Afyon Kocatepe Üniversitesi BESYO
 • Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi
 • Edirne Trakya Üniversitesi BESYO
 • Bartın Üniversitesi BESYO
 • Antalya Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi
 • Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi
 • Eskişehir Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi
 • Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi

Rekreasyon Bölümü Formasyon Alabilir Mi?

Rekreasyon bölümü formasyon alabilir ancak formasyon MEB tarafından kaldırıldığı için bunun yerine formasyon yeterliliği sağlayacak yüksek lisans yapılması gerekmektedir. 2020 yılına kadar eğitim fakültesi dışındaki bölümlerden mezun olanlar formasyon süreci ile birlikte öğretmen adayı olabilmekteydi. Fakat 2020 yılında alınan karar ile formasyon süreci kaldırılmış ve öğretmen adaylarının yüksek lisans şartı getirilmiştir. Bu kapsamda formasyon için eğitim fakültelerinde açılan yüksek lisans eğitimine rekreasyon mezunları başvuru yaparak süreç sonucunda öğretmen olmayı hak edebilmektedir.

Rekreasyon Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Rekreasyon mezunu öğretmen olması mümkündür. Ancak bunun için öncelikle rekreasyon bölümünden mezun olunması gerekmektedir. Rekreasyon bölümü 4 yıllık bölümdür ve ilgili eğitim yılının sonunda mezun olanlar bu alanda çalışmaya başlayabilir. Ancak doğrudan öğretmen olmak için rekreasyon mezunu olmak yeterli olmamaktadır. Bunun için formasyon alınması gerekmektedir. Formasyon sonrasında ise rekreasyon bölümü mezunu beden eğitimi öğretmeni olarak kamu ya da özel okullarda görev alabilmektedir.

Rekreasyon Mezunları Nerede Çalışır? Maaşları Ne Kadar?

Rekreasyon mezunları çalışma alanları pek çok kurum ve kuruluş olarak kendisini göstermektedir. Özellikle insanların daha keyifli ve iyi vakit geçirmelerini sağlamak isteyen kurum ve kuruluşlarda rekreasyon mezunları iş bulabilmektedir. Bu bakımdan;

 • Kamu kurum ve kuruluşlarında,
 • İşletmelerde,
 • Otel ve tatil köyleri gibi alanlarda rekreasyon mezunları iş olanağına sahiptir.

Rekreasyon temelde sportif faaliyetlere dayandığı için rekreasyon mezunları öğretmen olma imkânı da elde edebilmektedir. Ayrıca yaşam koçu olmaları da mümkündür. Rekreasyona dayalı olan tüm faaliyetlerin planlanması, uygulanması, yönetilmesi, gerçekleştirilmesi gibi aşamalarda rekreasyon mezunları iş bulabilir.

Rekreasyon Yönetimi Ataması Var Mı?

Rekreasyon yönetimi ataması bulunmaktadır. Yapılan KPSS kapsamında adaylar puanlarına göre başvuru yapabilmektedir. Ancak bu noktada göz önünde tutulması gereken nokta genelde devlet kurumları rekreasyon bölümü mezunlarının atamalarını memur olarak yapmakta ve evrak işleri ile uğraşmalarını sağlamaktadır. Tam anlamıyla rekreasyona sayılmayacak iş tanımına sahip olan rekreasyon memurları farklı kurumların bünyesinde çalışmaktadır.

Yorum Yap