1. Ana Sayfa
  2. Bölüm Bilgileri

İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Hangi Sınavlara Girilir?

İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Hangi Sınavlara Girilir?
ingilizce ogretmeni olmak icin
0

İngilizce öğretmeni olmak için girilecek sınavlar TYT ve YDT sınavlarıdır. Bu sınavlardan gerekli notları alan öğrenciler İngilizce Öğretmenliği bölümüne girmeye hak kazanır. İngiliz Dili Edebiyatı, İngilizce Mütercim Tercümanlık, Amerikan Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun kişiler de pedagojik formasyon alarak İngilizce öğretmeni olabilir. Bunların dışında başka bir bölüm okuyan ancak İngilizce yeterliliği yüksek kişiler CELTA belgesi alarak ana dili İngilizce olmayan yabancı ülkelerde İngilizce öğretmeni olarak çalışabilir.

İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Ne Yapmalıyım?​

İngilizce öğretmeni olmak için izlenebilecek üç temel yol vardır. Bunlardan ilki, üniversitelerin İngilizce Öğretmenliği bölümlerinden mezun olmaktır. İkincisi, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim Tercümanlık gibi İngilizce eğitim veren bir bölümden mezun olduktan sonra pedagojik formasyon yapmaktır. Son olarak Cambridge Üniversitesi tarafından düzenlenen CELTA kurslarına katılan ve sınavları başarı ile tamamlayarak belge alan kişiler İngilizce öğretmenliği yapabilir. Ancak CELTA belgesi ile İngilizce öğretmeni olanlar devlet okullarına atanamaz. Buna karşılık anadili İngilizce olmayan ülkelerde öğretmenlik yapma hakkına sahip olur.

İngilizce Öğretmenliği İçin Hangi Dersten Kaç Net Yapmak Gerekir?​

İngilizce öğretmenliğini kazanabilmek için her yıl yapılması gereken puan değişmektedir. Ancak 2022 yılında ortalama en yüksek puanlı İngilizce Öğretmenliği bölümü Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği en düşük 475 puan ile öğrenci kabul etmiştir. En düşük puan ile İngilizce Öğretmenliği bölümüne öğrenci alan Hakkari Üniversitesi 367 puan ile öğrenci kabul etmiştir. Ortalama devlet üniversiteleri 410 ila 450 puan arasında öğrenci kabul etmiştir. Dil puanı olarak 430 puan alabilmek için lise not ortalaması 70 olan bir öğrencinin TYT sınavından 33 net Türkçe, 13 Net Sosyal Bilimler, 14 Net Matematik ve 5 Net Fen Bilimleri türünden puan alması, YDT sınavından ise en az 72 net yapması gereklidir.

İngilizce Öğretmenleri Ne İş Yapabilir?​

İngilizce öğretmenleri devlet okullarında ve özel okullarda anaokulu, ilköğretim, ortaöğretim ve lise düzeyinde ders verebilir. Üniversitelerin hazırlık sınıflarında öğretim görevlisi olarak çalışabilir. Özel dil kurslarında İngilizce öğretmenliği yapabilir ya da özel ders verebilir. Kısaca, İngilizce öğretmenliği ülkemizde oldukça talep gören bir branştır.

Yorum Yap